Posted in Music Fashion

Music Fashion : kpop style

EXO

 

Hi!

I think a lot lately about my blog. What should I improve? How can I make this blog be more readable? I had the idea of new sections. The new section, which I would like to introduce to you is Music Fashion. You will find there the fashion that accompanies various musical genres, artists, and fans. I think this is an interesting topic. What do you think about this idea?

Ostatnio dużo myślę, co by tutaj pozmieniać na blogu.  Wpadłam na pomysł nowych działów na blogu. Nowy dział, który chciałabym Wam przedstawić to Music Fashion. Znajdziecie w nim modę, która towarzyszy różnym gatunkom muzycznym, artystom, czy fanom. Myślę, że jest to ciekawy temat. Co Wy o tym sądzicie?

Today, the shooting goes to K-POP and its artists. Why? Due to the fact that personally I like this style the most. It is a combination of sporty style and fashion accessories. Today, I would show you the male version. My favorite fashionable artists can easily include a leader of band Big Bang – G Dragon and band EXO. What do I like the most about the style of those artists? That it is universal. Such clothes can be wear by both genders, so easily boys and girls can feel comfortable wearing them. Pulled out, long shirts, big logs on clothes, hats, sunglasses, comfortable athletic shoes. Anyway, see the pictures below (also mine). As a bonus I added the songs, so you can see the style of the guys at different angles.

Dzisiaj pod odstrzał idzie K-POP i jego artyści. Dlaczego? Z racji tego, że osobiście styl większości z nich bardzo mi się podoba. Jest to połączenie sportowego stylu i modnych dodatków.  Dzisiaj skupie się jedynie na męskim aspekcie. Do moich ulubionych modnych artystów z łatwością mogę zaliczyć lidera zespołu Big Bang – G Dragon czy zespół EXO. Co najbardziej lubię w sylu tych chłopaków? To, że jest uniwersalny. Mogą nosić takie ubrania zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Powyciągane, długie bluzy, kapelusze, okulary, wygodne sportowe obuwie. Zresztą zobaczcie zdjęcia poniżej (również i moje). Jako bonus dodaje piosenki, abyście mogli zobaczyć styl chłopaków w różnych ujęciach.

G-Dragon

 

me

 

Videoclips:

G-DRAGON:

 삐딱 하게 (CROOKED)

ONE OF A KIND

EXO:

늑대 와 미녀 (Wolf)

CALL ME BABY

 

What do you think of this style? This is one of the proposals of K-pop. From what I’ve seen, that different artists have different styles, but more about it I will write another time 🙂

A co wy sądzicie o takim stylu? Jest to jedna z propozycji K-POPU. Z tego co widziałam, że różni artyści mają różny styl, ale o tym kiedy indziej 🙂

I look forward to your feedback. / Czekam na Wasze opinie.

 

 

<<<Let`s Stay Positive Together>>>

Peace & Kisses

-D.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s