Posted in Personal

Christmas Time! X-mas Music

Merry Christmas! / Wesołych Świąt!

Finally, the Christmas time is here. And guess what is it season for? YES! carolling. I do not know about you, but I really like this time when you can sit down with a cup of hot chocolate in a comfortable chair and listen to Christmas songs. In December, I also have a custom that on my iPod I am listening again carols and Christmas songs. For several years during holidays my favourite Christmas spirit is coming when I am listening to carols of Michael Buble. This artist can enter the atmosphere very quickly.

Dzisiaj jak się domyślacie przyszedł czas na małe koledowanie. Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubie ten czas kiedy, możesz usiąść z kubkiem gorącej czekolady w wygodnym fotelu i posłuchać świątecznych piosenek. W grudniu również mam taki zwyczaj, że na moim iPodzie powracają kolendy i świąteczne piosenki. Od kilku lat w okresie świąt najbardziej “męczę” kolendy Michael`s Buble. Ten artysta potrafi mnie wprowadzić w klimat bardzo szybko.

In the previous blog, I posted last year Playlist of my favourite Christmas songs. Today, I looked through what was on it. Because of the fact that unfortunately, most of the songs have been withdrawn from YouTube I needed to spend a little while to put my fav songs back to the Playlist. You can check all collection below.

Na poprzednim blogu zamieściłam w zeszłym roku Playlistę z moimi ulubionymi świątecznymi piosenkami. Dzisiaj przejrzałam co się tam na niej działo i z racji tego, iż niestety większość piosenek została wycofana z youtuba musiałam troszkę ją poprawić.

Here you go / Oto ona:

What about you? Which Christmas songs do you like the most? / Które koledy Wy lubicie najbardziej?

 

<<< Let`s Stay Postive Together >>>

– D.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s