Posted in Music Update

06.02 Music Update: Raven, Traces, Ziggy Alberts and more…

Hej!

What should I write here today? YES! I totally forgot to mention that last weekend I went with my good friend Kate to the Philharmonic to listen to the orchestra playing music composed by Mozart. It was a really nice experience. I never took part in such an event, so it caused me a lot of positive energy. It is true that the concert was directed toward women/parents expecting children, so when the theme was introduced to us we were feeling a little strange (remember the next time read the contents of the event), but it did not stop us all with enjoying the time there. I was really satisfied that we experienced a bit of culture and I and Kate agreed that it will not be our last time at the Philharmonic.

And it came time to present you 6 new songs from February Playlist. What is on the list? Check yourselves …

Co by tu dzisiaj napisać? A! Zapomniałam wspomnieć, że w zeszły weekend udałam się z moją dobrą koleżanką Kasią do Filharmonii posłuchać orkiestry grającej utwory Mozarta. Było naprawdę przyjemnie. Nigdy nie brałam udziału w takim wydarzeniu, więc wywołało to we mnie wiele pozytywnej energii. Co prawda koncert był skierowany ku kobietom/rodzicom oczekujących dzieci, więc kiedy został nam przedstawiony temat trochę dziwnie się poczułyśmy (pamiętać na drugi raz zapoznać się z treścią wydarzenia), ale nie przeszkodziło nam to wcale w dobrym samopoczuciu. Z koncertu wróciłyśmy zadowolone, że liznełyśmy trochę kultury i umówiłyśmy się, że to nie będzie nasz ostatni raz w Filharmonii.

Teraz przyszedł czas na przedstawienie Wam 6 nowych utworów. Jakich? Sami sprawdzcie….

 

Please remember, you can always submit your new songs in the comments section, which could appear in the next entries. / Zawsze możecie również podać w komentarzach swoje propozycję, które mogą pojawić się w następnych wpisach.

If you want to listen to whole Playlist please click HERE  / Jeśli chcecie posłuchać całej Playlisty zapraszam TUTAJ .

Enjoy!

<<< Let`s Stay Positive Together >>>

– D.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s