Posted in Great Artist

Great Artist: Oh Wonder -the due which you have to know!

Hej!

This post I would like to decicate to my bestie Anja.

My Music Alphabet again is expanded! I am pleased to look at this list, which every month is getting larger. Today my alphabet is updated with the band – Oh Wonder. I hope that people who do not yet know the lovable duo will have time to check them out and will like them as much as I do.

Muzyczny Alfabet znowu się rozszerza! Miło mi jest patrzeć na tą listę, która z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. Dzisiaj mój alfabet jest zaktualizowany o zespół Oh Wonder. Mam nadzieję, że osoby, które jeszcze nie znają tego sympatycznego duetu będą miały czas na zapoznanie się z nimi i tak jak ja bardzo ich polubią.

My history / Moja historia

I know Oh Wonder from late 2014, thanks to a piece of “All We Do,” which fell from the first note to my memory. It also turned out that in the same time the team just took their first steps in the world of music, so it is nice to observe what is now happening to this lovely duet. I wonder how this group will surprise me in the future. I’m looking forward to it :).

Na Oh Wonder natknęłam się pod koniec roku 2014, dzięki kawałkowi “All We Do“, który od pierwszej nuty zapadł mi w pamieć. Okazało się również, że zespół dopiero co stawiał swoje pierwsze kroki w świecie muzyki, dlatego miło mi jest obserwować co się teraz z nim dzieje. Ciekawa jestem czym jeszcze ten zespół mnie zaskoczy. Czekam z niecierpliwością :).

Few facts about Oh Wonder / Kilka faktów o Oh Wonder

Oh Wonder are a London-based alt-pop duo, consisting of Josephine Vander Gucht and Anthony West. Since releasing their DIY debut album, they have seen international success with their alt-pop singles. Vander Gucht and West recorded and released one song a month for a year, starting in September 2014. All of the songs were released together as a self-titled debut album on 4 September 2015 (info).

Och Wonder to londyński duet grający styl – alt-pop, składający się z Josephine Vander Gucht oraz Anthony`ego West. Po wydaniu ich debiutanckiego krążka DIY, mogli obserwować swoje międzynarodowe zainteresowanie wśród fanów muzyki alt-pop. Wcześniej duet wydawał po jednej piosence na miesiąc począwszy od września 2014. Następnie wszystkie wypuszczone utwory zostały wydane razem w ich debiutanckim albumie Oh Wonder we  4 wrześniu 2015.

Raised in London, Vander Gucht was classically trained in singing, violin, and piano. West was born and raised in the Isle of Man. He moved to Canada for a year before settling in England. West was introduced to guitar through his uncle, who was a bluegrass musician. He was in several rock bands such as Futures and We the Wild, which was also a duo band. Vander Gucht made solo music under the name Jose Vanders and later changed it to the alias Layla (info).

Josephine Vander Gucht został wychowany w Londynie, gdzie szkolił się klasycznie w śpiewie, grze na skrzypcach i fortepianie. Anthony West urodził się i wychował w Isle of Man. Wyjechał do Kanady na rok przed osiedleniem się na stałe w Anglii. Anthony gry na gitarze nauczył się od swojego wuja, który był muzykiem bluegrass. West był również członkiem w kilku zespołach rockowych, takich jak Futures czy We the Wild. Vander Gucht była wcześniej solową artystką tworzącą muzykę pod nazwą Jose Vanders, którą później zmieniła do aliasu Layla.

Discography / Dyskografia

  • Oh Wonder (2015)

 

My favourite songs / Moje ulubione kawałki

Oh Wonder – All We Do

Oh Wonder – Lose it

Oh Wonder – Technicolour Beat

Oh Wonder – Midnight Moon

Contact:

 

So, do you know this band already? What do you think about them?

I jak? Znacie już ten zespół? Co o nim sądzicie?

 

<<< Let`s Stay Positive Together >>>

– D.

Advertisements

2 thoughts on “Great Artist: Oh Wonder -the due which you have to know!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s